Доріжки з тротуарної плитки своїми руками. Поради від фахівців!

Всі упорядковують навколишній простір по-своєму. Ландшафтний дизайн у кожного на ділянці свій, але доріжки з тротуарної плитки необхідні в будь-якому випадку. Звичайно ж, не тільки через свого декоративно привабливого вигляду, адже вони допомагають нам вільно переміщатися по території в будь-який день.

До тротуарній плитці висуваються жорсткі вимоги: високий рівень зносостійкості, міцності, довговічність і привабливість.

Розглянемо поради експертів на кожному з етапів створення мощення.

ПЛАНУВАННЯ

Будь-яка серйозна робота завжди починається з ретельного планування. Те ж стосується укладання тротуарної плитки. Перш за все, до уваги потрібно взяти наступне:

Місцезнаходження доріжок на території.

Основний принцип такий: центральна доріжка веде від воріт до будинку. Від неї відгалужуються доріжки до інших споруд на ділянці, наприклад до гриль-зони або гаражу. Від будь-якої з них відходять стежки, що ведуть між клумбами, грядками і деревами. Зверніть увагу, де Вам найкомфортніше ходити по території і прокладейте доріжки саме там. Це допоможе грамотно зонувати ділянку і забезпечить зручний шлях до кожного з об'єктів.

Ширина садових доріжок.

Основна доріжка, яка веде від воріт до будинку, зазвичай має таку ширину, щоб по ній могли безперешкодно пройти пліч-о-пліч дві людини, або проїхав автомобіль. Для легкового авто досить, щоб вони мали ширину 2 метри. Такою ж роблять доріжку, яка веде до гаражу.

Стежки другорядного значення роблять шириною 0,5-1 метра.

Дуже важливо визначити функціональне навантаження, яка буде надаватися на покриття. Автомобільні проїзди потребують більш продуманої підготовки основи, ніж декоративні стежки. Від навантаження на покриття залежить і товщина тротуарної плитки. Для пішохідних доріжок досить товщини 40 мм, а для автомобільних проїздів або автостоянки потрібна товщина мінімум 60 мм.

На етапі проектування необхідно провести розрахунок кількості матеріалів для створення підстави і необхідної кількості тротуарної плитки для укладання.

І остання порада щодо планування мощення: слід врахувати всі особливості рельєфу. Не проектуйте доріжки в місцях великих перепадів і схилів, інакше підготовка основи може потягнути  непередбачені витрати коштів і часу.

Укладання тротуарної плитки: ПОРАДИ ФАХІВЦІВ

Від правильного укладання буде залежати, наскільки довго прослужить бруковане покриття, залишаючись цілим і привабливим.

Для укладання плитки в першу чергу розбивають територію під мощення кілочками. Розраховують кути, ухили, прибудову до будинків. При створенні ухилів і водостоків, дотримуйтесь правила: вода повинна стікати від будівлі на газон або в колодязь. Ухил зазвичай становить 4-5 мм на метр.

Після цього починають будівництво основи. Далі діяти слід за планом:

  • виймання грунту
  • встановлення несучого шару основи
  • установка бортового каменю по периметру всієї укладається території
  • укладання підстилаючого шару під плитку
  • укладання тротуарної плитки
  • заповнення швів між плитками

Виїмку грунту проводять на таку глибину, щоб після будівництва всіх шарів основи лицьова сторона бруківки була в рівень з поверхнею землі. Утворену після виїмки траншею ретельно ущільнюють, як і всі наступні шари основи. На цьому етапі вже необхідно передбачити систему водовідведення і дренаж. Останній створюється за допомогою щебеню або гравію великої фракції. З його допомогою вода проникне в грунт, не пошкодивши основи.

Головне правило створення основи: не нехтувати технологією. Вона може різнитися, але завжди передбачає будівництво наступних шарів: дренажний або несучий (грунтову основу), проміжний, підстильний і тротуарна плитка. Товщину всіх шарів визначає тип ґрунту на ділянці і функціональне навантаження на покриття. Підстильний зазвичай формують товщиною близько 5 см.

Між шарами основи фахівці рекомендують укладати геотекстиль. Це матеріал, який відмінно пропускає воду, не даючи їй застоюватися, і не дозволяє шарам перемішуватися між собою. Особливо геотекстиль необхідний на болотистих ґрунтах.

Проміжний шар зазвичай роблять з цементно-піщаної суміші, бетону або піску. Кожен шар необхідно ретельно ущільнювати віброплитою. Інакше матеріал з часом злежиться, і основа потріскається. Пам'ятайте, що всі шари вирівнюються з урахуванням ухилу 5 мм на метр! Не проводьте будівництво під час дощу, матеріал повинен бути сухим.

В якості підстилаючого шару використовуйте пісок.

Тротуарну плитку починають укладати «від себе», починаючи від значимого елемента ділянки: ганок будинку, в'їзд на територію. Через кожні три - п'ять рядів перевіряйте за допомогою шнура прямолінійність швів між плитками. Елементи плитки простукують гумовим молотком легкими ударами. Для того щоб бруківка лягла рівно, користуйтеся правилом або будівельним рівнем.

Після укладання шви плитки потребують зароблення. Спочатку поверхню вирівнюють віброплитою, а потім насипають на неї річковий митий пісок, ретельно засипаючи його в шви між плитками.

Отже, враховуйте ці поради при укладанні плитки, ретельно плануйте роботи, і Ваш двір стане гарним, чистим і довговічним!